November 2013

Tereza Boučková - Rok kohouta

21. november 2013 at 0:16 | Radek |  Knížky - recenze, tipy, objevy

Nová rubrika, vítejte.

Nedávno jsem dočetl Boučkovou - Rok Kohouta. Příběh ženy, která adoptovala dva romské chlapce, ale výchova se vymkla z rukou a synové se dali na špatnou životní dráhu.

Autobiograficky laděný román je drásavě upřímnou výpovědí ženy, které se
rozpadne život a ona hledá sílu, s níž by ho dokázala znovu poskládat
dohromady. Hovoří o rozpadu rodiny i o dalších krizích, tvůrčí a osobní,
které se říká krize středního věku. Tereza Boučková z nich hledá
východisko bolestně, ale taky nekompromisně, především k sobě. Rok
kohouta je cesta od naprosté beznaděje k osvobodivé odvaze.

Zdroj: knihy.abz.cz
Zde je úryvek, který jsem poslal kamarádovi o knize:

Dočetl jsem Rok kohouta. a myslím si o tom své. nejsem rasista, ale... asi jsem. po přečtení týhle knížky asi jsem. ty kluky bych asi přizabil - ta neschopnost, to ignorantství. vím že bych tohle chování neměl přisuzovat jen romům, že to je jen blbej předsudek vůči nim a chovaj se tak všichni, ale... prostě maj to v krvi, žijou ze dne na den, nedbaj na budoucnost, neumí hospodařit s penězi, neřeší, co bude zítra a žijou si jak oni uznaj za vhodný. a to bylo tady docela dost dobře ukázaný. myslim že mě tohle dost obohatilo. ještě kouknu na Smrady, přečtu skripta o dějinách Romů v čechách a ve světě, pak přečtu nějaký romský pohádky a jsem připraven referovat (referát do zsv o dějinách Romů). Romové jsou zajímaví z kulturního hlediska. Podle mě je to národ, co má dlouholetou kulturu a tradici, velmi bohatou. Jenže jsou impulzivní a temperamentní a většinu z nich se nám do našeho způsobu života zařadit nepodaří. A někdy ani sami nechtějí, vyhovuje jim to.

Styl Boučkové je hořce vtipný, čtivý, velmi úderný a expresivní. Příběh mne vtáhl a nepustil. Ovšem i její Šíleně smutné povídky jsou naprosto geniálním dílem, doporučuju.

Rok kohouta - 80 %